Източник: Reuters, архив

Соята е полезна с високото съдържание на протеини, витамини, минерали и неразтворими фибри. В количеството от 100 г соя могат да се открият 173 калории, 17 г протеини, 1 г наситени мазнини, 10 г въглехидрати, 6 г фибри. 

Високото съдържание на фибри прави соевите зърна ценна храна в случаите на висок лош холестерол и при диабет тип 2. 

Според данните на проучвания соевите протеини понижават нивата на холестерола, докато животинските крият риск от повишаването им. 

Соевите зърна съдържат и съединения, познати като фитостероли. Понижаващите холестерола ефекти на фитостеролите са документирани. 

Гените и факторите, свързани с околната среда, играят важна роля в начина, по който организмът реагира на консумацията на определени храни. Това означава, че не може да се каже дали хранителният режим богат на храни, съдържащи фитоестрогени, е полезен или не. Фитоестрогените са вещества, които се съдържат в растенията и имат действие, подобно на естрогените.

За веганите и вегетарианците соевите храни са безценна част от хранителния режим. 

Важно е да се има предвид, че суровите и покълнали соеви зърна съдържат гоитрогени, които могат да попречат на функцията на щитовидната жлеза. В соята се съдържа още и оксалат. 

Хората, които имат анамнеза на оксалатни камъни в бъбреците, следва да консумират соя с мярка. Жените, които са засегнати или са страдали от тумор на гърдата, който е чувствителен към естроген, трябва да ограничат консумацията на соя и соеви продукти до не повече от 4 порции седмично.

Повече полезна информация може да научите в рубриката „Хранене“ на здравно-медицинския сайт Puls.bg

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase